Vi følger boligmarkedet i og omkring Valby og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Valby følger boligmarkedet i og omkring Valby. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Danshøjvej 19B solgt for 9.030.000 kr.
Boligen overtages af Louise Danborg og Anders Wind den 20. april. Køberen har betalt 9.030.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 72.240 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.500.000 og boligen er derfor handlet til 261% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 125 kvm. og er opført i 1928. Grunden er på 402 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Valby
Tove Maës Vej 9, 1. tv solgt for 6.000.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 13. april. Køberen har betalt 6.000.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 62.500 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.200.000 og boligen er derfor handlet til 173% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 96 kvm. og er opført i 2015. Grunden er på 4.072 kvm.
Boligen er solgt af Lokalbolig Valby/Sydhavn
Lyshøjgårdsvej 97, 2. 4 solgt for 5.100.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 15. maj. Køberen har betalt 5.100.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 68.000 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 570.000 og boligen er derfor handlet til 795% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 75 kvm. og er opført i 1959.
Boligen er solgt af Lokalbolig Valby/Sydhavn
Vigerslevvej 307, 1. th solgt for 3.903.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 29. april. Køberen har betalt 3.903.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 52.040 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.300.000 og boligen er derfor handlet til 200% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 75 kvm. og er opført i 1950.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Valby
Vigerslevvej 113, st. th solgt for 3.250.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 23. april. Køberen har betalt 3.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 63.725 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 730.000 og boligen er derfor handlet til 345% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 51 kvm. og er opført i 1945.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Valby
Vigerslevvej 324, st. tv solgt for 3.050.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 10. april. Køberen har betalt 3.050.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 51.695 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 218% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 59 kvm. og er opført i 1948.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Valby
Vigerslevvej 273, 2. th solgt for 2.850.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 09. april. Køberen har betalt 2.850.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 55.882 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 920.000 og boligen er derfor handlet til 210% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 3 værelser på i alt 51 kvm. og er opført i 1946. Grunden er på 704 kvm.
Boligen er solgt af Nomad Homes
Skyttegårdvej 3, 1. th solgt for 2.850.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 11. maj. Køberen har betalt 2.850.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 53.774 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 830.000 og boligen er derfor handlet til 243% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 53 kvm. og er opført i 1940.
Boligen er solgt af Bo Basic