Margrethekirken inviterer alle børn og deres forældre til en hyggelig og lærerig oplevelse, når der hver onsdag fra kl. 10.00 til 10.30 afholdes legestue med fokus på musik og bevægelse. Lea Havelund Rasmussen står for de musikalske aktiviteter, hvor der synges, leges sanglege, spilles på instrumenter og danses.
En musikalsk formiddag for de småAktiviteterne er særligt tilrettelagt for børn i alderen 1-3 år, men alle er velkomne til at deltage. Det er en fantastisk mulighed for de små at udforske musik og rytmer i trygge omgivelser sammen med jævnaldrende.
Åben krypt og legetidKrypten åbner allerede kl. 9.00, hvor legetøjet findes frem, og børnene kan begynde at lege. Efter en formiddag fyldt med musikalske oplevelser, afsluttes legestuen kl. 11.00.
Arrangementet er gratis og kræver ingen tilmelding, så tag dit barn i hånden og kom forbi Margrethekirken for en dejlig formiddag.
Praktisk information
Dato: Onsdag 28. maj 2025
Tid: Kl. 9.00-11.00 (musikalske aktiviteter fra kl. 10.00-10.30)
Sted: Margrethekirken, Kirsebærhaven 10, 2500 Valby
Entré: Gratis
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her