Vox et anima: Korsange af Christian Hildebrandt
Den 23. marts kl. 15:00 kan du opleve Kammerkoret Carmina under ledelse af Kasper Beck Hemmingsen, når de fremfører latinske korsange af Christian Hildebrandt i Jesuskirken. Koncerten markerer Hildebrandts 30 års jubilæum som korkomponist og byder på smukke tekster fra den latinske bibel og middelalderlige hymner. Komponisten selv beskriver værkerne som eksistentiel poesi, der kredser om livets grundlæggende vilkår.
Efter koncerten er der en reception, hvor alle er velkomne til at deltage. Læs mere om komponisten og musikken på Hilc.dk og om Carmina på Carmina.dk.
MBSR-program: Find ro i en travl hverdagMandag den 24. marts kl. 15:00 tilbyder Jesuskirken et MBSR-program, der hjælper med at finde åndehuller i en travl hverdag. Programmet, der er videnskabeligt dokumenteret, tilbyder enkle meditations- og yogaøvelser, der styrker trivsel og reducerer stress. Forløbet er primært henvendt til studerende og er gratis at deltage i, men kræver tilmelding hos Helle Selma Harbsmeier Brøgger.
Klassikerkreds: Dyk ned i litteraturens store værkerSenere samme dag, den 24. marts kl. 18:00, mødes Jesuskirkens klassikerkreds for at diskutere store litterære værker. Under ledelse af Lasse Andreasen, udforsker gruppen værker af forfattere som Kierkegaard, Platon og Dante. Møderne finder sted i ulige uger, og interesserede kan kontakte Lasse for mere information.
Praktisk information om arrangementerne:
Sted: Jesuskirken, Kirkevænget 5A, 2500 Valby
Entré: Ikke oplyst
For yderligere information og tilmelding, kontakt de respektive arrangører.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her