Foredrag om Kaj Munk i Vigerslev Kirke

dato

Onsdag den 23. april 2025 kl. 13:30 inviteres alle interesserede til Vigerslev Kirke i Valby for at opleve et spændende foredrag om Kaj Munks liv og virke. Tidligere skoleleder Peter Krak vil tage os med på en rejse gennem Munks liv, fra barndommen på Lolland til hans tragiske død.

Peter Krak vil præsentere en række billeder og fortællinger om Kaj Munks barndom og opvækst på Lolland, hans studietid i København samt hans tid som præst i Vedersø. Publikum vil få mulighed for at synge nogle af Munks sange og høre om hans digtning og forfatterskab.

Kaj Munks modstand mod nazismen

En væsentlig del af foredraget vil fokusere på Kaj Munks engagement i modstanden mod nazismen. Peter Krak vil fortælle om de dramatiske begivenheder, der førte til Munks død den 4. januar 1944, og give indsigt i hans betydning som modstandsmand.

Dette arrangement er en unik mulighed for at dykke ned i historien og få en dybere forståelse af en af Danmarks betydningsfulde kulturpersonligheder. Alle er velkomne til at deltage i denne spændende eftermiddag i Vigerslev Kirke.

Praktisk Information
Dato: Onsdag den 23. april 2025
Tid: Kl. 13:30
Sted: Vigerslev Kirke, Lykkebovej 1, 2500 Valby
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Boliger til salg i Valby

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.