Peter Lautrup-Larsen har i næsten 40 år været en central skikkelse på Christiansborg, hvor han har oplevet og deltaget i mange betydningsfulde politiske begivenheder. Hans lange karriere har givet ham en dyb indsigt i de komplekse dynamikker, der præger det danske politiske landskab.
Under foredraget vil Lautrup-Larsen dele underholdende anekdoter og insiderfortællinger fra sin tid på Christiansborg, fra æraen med Poul Schlüter og frem til i dag. Han vil give publikum et indblik i de historiske beslutninger, der stadig påvirker dansk politik, samt en aktuel vurdering af den politiske situation på Christiansborg.
Dette arrangement er en unik mulighed for alle interesserede i dansk politik til at få et førstehåndsindblik i magtens korridorer og de personlige relationer, der har formet det politiske landskab i Danmark.
Praktisk information:
Dato: Fredag den 21. februar 2025
Tid: Kl. 14:00
Sted: Johannes Døbers Kirke, Trekronergade 12, 2500 Valby
Målgruppe: Alle
Entré: Ikke oplyst
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her